25 mája
Vysoká šľachta a Nepoškvrnené počatie
Španielsky katolícky kráľ Ferdinand sa niekoľko rokov márne namáhal podrobiť si Granadu. Raz, pri obliehaní mesta, pudený akýmsi vnútorným hlasom, sa s veľkou dôverou obrátil k Panne Márii.
"Svätá Panna, sľubujem ti, že ak mi dopomôžeš k víťazstvu, postavím k úcte Nepoškvrneného počatia nádherný chrám," povedal a skutočne sa mu podarilo dobyť mesto a zvíťaziť nad nepriateľom. Na svoj sľub nezabudol a v Seville dal postaviť skutočne krásny kostol.
Menovec španielskeho kráľa, cisár Ferdinand III. sa v roku 1629 ocitol vo veľkej tiesni. Zo všetkých strán bol obkľúčený nepriateľom, ukrutnými Švédmi. Keď už bol v úzkych a nevedel si rady, hľadal útočisko u Panny Márie a odporučil seba, svoju armádu a celú ríšu pod ochranu Nepoškvrneného počatia a sľúbil, že ak na jej príhovor zvíťazí nad nepriateľmi, dá postaviť k jej úcte nádhernú sochu.
O jeho víťazstve až dodnes hlása mohutný pomník vo Viedni, predstavujúci Pannu Máriu, ktorá nohami šliape pekelného hada a nápisom: "Bohu, predobrotivému a mocnému, zvrchovanému Pánovi neba i zeme, skrze ktorého vládnu králi, Panenskej, bez poškvrny prvotného hriechu počatej Matke Božej, skrz ktorú vládnu kniežatá a ktorá dnes bola so zvláštnou úctou vyvolená za Pani a patrónku Rakúska, zveruje a zasväcuje cisár Ferdinand, svojho mena Tretí, všetko, čo má, tiež svoju osobu, svoje deti, svoje národy, svoje vojská, svoje krajiny, a na pamiatku tejto úcty dal postaviť tento pomník."
K tebe, Nepoškvrnené počatie sa utiekame!

Žiadne komentáre: